جستجو

اوزون درمانی به روش پرولوزون چگونه عمل می کند؟

prolozone-therapy

اوزون درمانی به روش پرولوزن چگونه عمل می کند؟

ازن درمانی یا اوزون تراپی به معنای استفاده از ازن طبی که شکل بسیار واکنش پذیر از اکسیژن خالص است برای ایجاد واکنش درمانی در بدن است. بدن قادر به بازیابی خود است. زمانی که بدن بیمار می شود به این معنا است که این توانایی مسدود شده است. خاصیت واکنش پذیری ازن، بدن را برای حذف بسیاری از این موانع تحریک می کند بنابراین به بدن اجازه می دهد کاری را انجام دهد که در آن بهترین است یعنی شفای خود.

اوزون درمانی به مدت بیش از ۵۰ سال است که در درمانگاه ها و بیمارستان های اروپایی استفاده می شود. آنطور که توسط انجمن پزشکی فلوریدا گزارش شده است، ازن قبل از سال ۱۸۸۵ در ایالات متحده به صورت طبی استفاده می شده است. بنابراین استفاده از ازن پیش از تشکیل FDA در ۱۹۰۶ وجود داشته است. بنابراین استفاده طبی از ازن در ایالات متحده قدمتی طولانی دارد و کاملا قانونی بوده است. با ظهور آنتی بیوتیک ها، مصرف روتین ازن در ایالات متحده رو به زوال گذاشت. در اوایل دهه ۸۰ میلادی آمریکا مجددا اوزون درمانی را معرفی کرد و استفاده از آن به شدت بالا رفت. اخیرا کمیته علمی بین المللی اوزون درمانی برای کمک به برقراری قواعد علمی برای اوزون درمانی تشکیل شد. اوزون درمانی برای بیماری های متنوعی سودمند است:

 • باکتری، قارچ و ویروس را با غلظتی کمتر از کلر (۱ مولکول ازن = ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مولکول کلر) و ۳۵۰۰ برابر سریعتر از آن از بین می برد. همچنین مشاهده شده است که انگل را نیز نابود می کند.
 • سموم از جمله فنولیک (ترکیب سمی از متانول و بنزن)، آفت کش ها، شوینده ها، ضایعات شیمیایی واحدهای تولیدی و ترکیبات آروماتیک را سریعتر و موثرتر از کلر، اکسید می کند بدون اینکه پسماندهای مضر کلر را داشته باشد (تری هالومتان و غیره).
 • سیستم ایمنی بدن را در حالی که التهاب را کاهش می دهد، فعال می کند.
 • استفاده از اکسیژن را در سلول ها از طریق افزایش اکسیژن رسانی و کاهش شرایط تنش اکسیداتیو که عاملی برای بیماری های قلبی عروقی و عصبی، تباهیدگی، سالخوردگی و سرطان است بهبود می دهد. همانطور که پیش بینی می شود، ازن به شکلی معنی دار عملکرد ورزشکاران را بهبود می بخشد.
 • ازن سبب آزادسازی فاکتورهای رشد می شود که بازتولید مفاصل آسیب دیده و دیسک های از بین رفته را تحریک می کند. ازن فعالیت فیبروبلاستیک را برای تسهیل بازیابی افزایش می دهد.
 • دردهای مزمن را در بسیاری از موارد از طریق فعالیت خود بر روی گیرندگان درد کاهش می دهد یا از بین می برد.
 • اثرات شفابخشی برای تورم مثانه، هپاتیت مزمن، تورم مخاط روده بزرگ، هرپس، HPV، عفونت های دندان، دیابت، گلومرولونفریت کلیه، رتینیت پیگمنتوزا، قانقاریا، قارچ ناخن پا، پارکینسون، آلزایمر و بسیاری دیگر، اثبات و منتشر شده است.

 

 

یک اتم اکسیژن دارای کمبود الکترون است. این امر، اتم را بسیار ناپایدار کرده و در نتیجه، تک اتم های اکسیژن نمی توانند در طبیعت باقی بمانند. با این حال، دو اتم اکسیژن می توانند به یکدیگر بپیوندند و الکترون به اشتراک بگذارند و این ترکیب، مولکول بسیار باثبات O2 را شکل می دهد. این شکل پایدار اکسیژن است که در اتمسفر یافت می شود.

زمانی که انرژی زیادی نظیر الکتریسیته یا اشعه ماورای بنفش به مولکول اکسیژن وارد شود، دو اتم اکسیژن به طور موقت از هم جدا می شوند. بنابراین در کسری از ثانیه این اتم های به شدت ناپایدار مجددا به هم می پیوندند و به شکل مولکول اکسیژن در می آیند. اما درصد اندکی از آنها در حالت سه تایی قرار می گیرند که به آن ازن گفته می شود. بنابراین ازن مولکولی است که شامل سه اتم اکسیژن است که همگی الکترون مشابهی را به اشتراک می گذارند. به دلیل اینکه الکترون کافی وجود ندارد تا سه اتم اکسیژن را با ثبات نگه دارد، ازن نسبتا ناپایدار است. این ناپایداری دارای فعالیت بیولوژیک قدرتمندی است.

 

ازن طبی چگونه تولید می شود؟

ازن طبی به وسیله عبور دادن گاز اکسیژن خالص از لوله کریستالی که جرقه های الکتریکی در آن وجود دارد تولید می شود. انرژی الکتریکی، مولکول های اکسیژن را می شکند و چیزی که از طرف دیگر لوله خارج می شود، ترکیبی از ازن و اکسیژن خالص است.

می توان ازن را به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق بازتزریق خون به ورید القا کرد، از طریق گوش ها (برای سینوس یا مشکلات مجرای تنفسی فوقانی)، دمیدن در مقعد (برای ورم روده بزرگ، مشکلات کبدی و کل بدن)، مصرف موضعی (به صورت روغن)، یا تزریق در مفاصل و غیره از آن بهره برد.

پرولوزون چیست ؟

پرولوزون تکنیک تزریق هومئوپاتی/ اکسیژن است که توسط دکتر فرانک شالن برگر به وجود آمده و توسعه یافته است. این روش برای تمامی دردهای ماهیچه‌ای ‌اسکلتی و مفصلی از جمله درد گردن و کمر، صدمات عضلات گرداننده شانه، ورم مفصل زانو، دیسک دچار زوال و درد آرنج و شانه مفید است. به نظر می رسد پرولوزون به واقع آسیب ناهنجاری را از بین می برد و بنا بر گفته های دکتر شالنبرگر، ۷۵% شانس برای بیماران مبتلا به دردهای مزمن وجود دارد که کاملا عاری از درد شوند.

پرولوزون چیست؟ پرولوزون مشتق شده از کلمه لاتین proli به معنای بازیابی یا بازسازی و کلمه ازن است. همانطور که پیشتر اشاره شد، ازن شکل بسیار واکنش پذیر اکسیژن است که قدرت بالایی برای ترمیم یا بازیابی بافت های آسیب دیده، مفاصل، لیگامنت ها و تاندون دارد. ازن معمولا عملیات درمان را آغاز کرده و مهر تاییدی بر پایان درد می زند. اینگونه به نظر می رسد که ازن نقش درمانی دارد البته با درنظر گرفتن اینکه سایر عوامل نظیر عفونت، کمبود مواد مغذی و غیره با موفقیت مدیریت شده است.
پرولوزون چگونه عمل می کند؟ دلیل اینکه برخی از صدمات به طور کامل بهبود می یابند و برخی دیگر نه، مربوط به گردش خون و انرژی/ولتاژ معالجه است. به منظور بازیابی و معالجه قسمت آسیب دیده بدن، آن ناحیه باید دارای ویتامین ها، مواد معدنی و سایر عوامل مورد نیاز برای ترمیم، اکسیژن، گردش خون، انرژی/ولتاژ معالجه و گاهی اوقات، سیگنالی (دستورالعملی) برای درمان باشد. پرولوزون، اکسیژن و انرژی/ولتاژ معالجه را تامین می کند.

شرایطی که با پرولوزون درمان می شود: پرولوزون تقریبا برای هر دردی موثر است:

درد گردن، شلاق، فتق دیسک، درد کمر، تورم کف پا، سندروم تونل استخوانی، تاندون های پاره شده، سندروم TMJ، سیاتیک، ورم عصب، درد آرنج، عضلات گرداننده شانه، آسیب زانو، شکستن استخوان و هر نوع آسیب ورزشی دیگر. پرولوزون به عنوان درمان کمکی برای ورم مثانه، مشکل لگن خاصره و تراکم لنفاوی نیز سودمند است. به دلیل اینکه پرولوزون می تواند منجر به بازیابی غضروف شود، ممکن است حتی برای موارد حاد آرتروز زانو مفید باشد. پرولوزون فقط برای تقلیل درد نیست و یک درمان دائمی را ارائه می کند.

از روش پرولوزون باید چه انتظاری داشت؟ مهیا کردن ترکیبات بیوشیمیایی برای ترمیم با تغذیه مناسب در اولین قدم. سطح پایین اکسیژن منجر به تجمع اسید لاکتیک می شود که غالبا باعث درد می شود. پرولوزون دارای سه روش اجرایی مجزا است. فقط یک مفصل یا ناحیه مفصلی در هر جلسه مورد درمان قرار می گیرد.

 1. پروکئین ترکیب شده با دوز بسیار پایین ضدالتهاب (نظیر ترومیل، زیل و غیره) به ناحیه مصدوم تزریق می شود تا موقتا درد را متوقف کند، التهاب و تورم را کاهش دهد و گردش خون را بهبود بخشد. در برخی موارد، ۱ قطره استروئید ضدالتهاب در تزریق اولیه گنجانده می شود. به محض اینکه این ترکیب تزریق شد، مفصل باز می شود تا حداکثر اکسیژن به آن برسد. همین کار به تنهایی می تواند بسیار سودمند باشد.
 2. سپس ناحیه مصدوم در معرض ترکیبی از اکسیژن/ازن طبی قرار می گیرد. به دلیل اینکه ازن یک مولکول باردار است، دارای الکترون های شفابخش نیز هست. نتیجه این که بافت، سیگنال قدرتمندی برای درمان دریافت می کند. زمانی که مصدومیت برطرف شد، گردش خون مجددا فعال می شود و عملکرد و ساختار ناحیه به حالت اولیه باز می گردد.
 3. پس از تزریق، لیزر سطح پایینی به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه بر ناحیه اعمال می شود. لیزر، اطلاعات ترمیم و بازسازی را برای بافت ارسال می کند.

 

آیا پرولوزون همان پرولو درمانی است؟

خیر. پرولوزون از اکسیژن برای درمان استفاده می کند. پرولودرمانی از التهاب برای تحریک ترمیم بهره می گیرد. دکتر شالنبرگر از پرولودرمانی استفاده می کرد. با اینکه او دریافت که این روش غالبا موثر است اما دارای محدودیت هایی است. پرولودرمانی به شدت دردناک است. درد معمولا برای چند روز تا چند هفته پس از درمان باقی می ماند. بیماران دریافت کننده پرولوزون فورا احساس بهبودی می کنند و تنها اندکی درد در طول درمان حس می کنند. پرولودرمانی نیازمند تزریق های زیادی است در حالی که پرولوزون فقط نیاز به چند تزریق دارد. واکنش به درمان در هر شخص متفاوت است اما اکثر افراد فقط نیاز به ۳ تا ۵ جلسه درمانی دارند. پرولودرمانی معمولا سبب بازیابی غضروف در مفاصل آسیب دیده نمی شود در حالی که پرولوزون تحت اشعه ایکس نشان داده است که سبب افزایش غضروف می گردد. در مجموع پرولوزون سریعتر، کم دردتر، شفابخش تر و کم هزینه تر از پرولودرمانی است.

آیا من باید به تدریج آماده شوم یا می توانم فورا به سراغ پرولوزون یا ازن درمانی بروم؟ با اینکه ازن، یک روش قدرتمند است اما درمانگر همه چیز نیست و شرایطی وجود دارد که در آن نمی تواند نتیجه رضایتبخشی را ارائه کند. رایزنی اخیر ما شامل ارزیابی هایی است که به ما کمک می کند بسیاری از عوامل مشارکت کننده در بیماری شما را شناسایی کنیم. تقریبا هر کسی از استراتژی های حمایتی که معالجه را ممکن سازد و تسریع کند، سود می برد. رویکرد مدیریتی ما بخشی از دلیل موفقیت ما نسبت به دیگران است.

چه می شود اگر من از پیش دارای پزشک، طبیب سنتی، متخصص ماساژ، متخصص طب سوزنی و غیره باشم. با اینکه من مشتاق دریافت پیشنهادهای ویژه هستم، تجربه من نشان می دهد که اطلاعات و ایده های از پیش پذیرفته شده که از منابع متنوعی حاصل می شوند (اینترنت، دوستان و غیره) همیشه موثرترین استراتژی نیستند. اینگونه نیست که بگوییم من غرایز یا آرزوهای بیماران خود را تنزیل می دهد. من تلاش می کنم از پرش به استنتاجات یا فقط درمان علائم خودداری کنم. سلامتی نیازمند آدرس دهی دقیق علت ها است.

اگر شما توسط متخصصی ارزیابی شده باشید که دکتر کاسلو را می شناسد و شما تست های عینی را انجام دهید که درک جامعی از شرایطتتان به دست دهد، دکتر کاسلو ممکن است اطلاعات را کافی قلمداد کند. اگر اینگونه باشد، یک پزشک معتبر نسخه ای را برای شما تجویز می کند.

اینها مواردی است که برای پرولوزون نیاز است:

 1. عکس با اشعه ایکس، سی تی اسکن یا MRI از مفصل
 2. نتایج آزمایشگاهی که عوامل مشارکت کننده نظیر پروتئین واکنش پذیر C، آهنگ ته نشینی، شمارش کامل سلول های خونی، فاکتور روماتیسمی، آنتی بادی های ضدهسته ای، بررسی لایم و میکروب های مرتبط را نشان دهد
 3. در صورت امکان، گزارش جراحان ارتوپد و غیره.

 

 

کدام مفاصل برای پرولوزون مناسب هستند؟ زانو و قوزک پا بهترین واکنش را دارند. مفصل شانه، کمر، مهره های گردن و آرنج نیز واکنش نشان می دهند و اکثر بیماران از خود بهبود معنی داری را نشان می دهند. مچ و شست دست بهبود می یابند اما نه به اندازه موارد ذکر شده. به دلیل اینکه مفصل ران بهبود نمی یابد، من پرولوزون را برای این ناحیه توصیه نمی کنم. من هنوز تزریق در TMJ را امتحان نکرده ام اما گزارش ها حاکی از واکنش مناسب آن است. توصیه نمی شود که ازن بین مفصلی به مفاصل زانو با برون ریزی (مایع) وارد شود.

چند تزریق پرولوزون نیاز است؟ برای بسیاری از افراد یک تزریق کافی است. رهایی از علائم، رضایبتخش است و آنها نیاز به درمان مجدد ندارند. سایر بیماران درخواست تزریق مجدد می کنند تا بازیابی مفصلی آنها بهتر انجام شود. محدودیتی برای تعداد تزریق پرولوزون وجو ندارد اما بیشترین تعدادی که من تزریق کرده ام چهار بار بوده است. نظر من این است که اگر شما به بیش از ۳ تا ۴ تزریق پرولوزون برای بهبود ناحیه مصدوم دارید، باید پیش از ادامه این مسیر، سایر عوامل موثر را آدرس دهی کنید. این یکی از دلایلی است که ارزیابی کامل می تواند مفید باشد.

پرولوزون چقدر هزینه دارد؟ خود درمان هزینه ای معادل با ۱۵۰ تا ۱۸۰ دلار به ازای هر ناحیه مفصلی دارد حتی اگر چند تزریق برای آن ناحیه مورد نیاز باشد. مبلغی نیز باید برای تجهیزات پرداخت شود (در حدود ۳۵ دلار). من به منابع مالی شما احترام می گذارم و شما را تشویق می کنم که به صفحه وب Services Offered بروید و بر روی لینک common fees کلیک کنید. ما هزینه یکسانی را برای تمام بیماران بدون توجه به بیمه، پرداخت نقدی و غیره درنظر می گیریم.

 

 

گردآوری و تنظیم :

وحید میرزاآقایی

سایت تحقیقات و اطلاعات ازن

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب