جستجو

۶ نشانه و علائم سرطان دهانه رحم که هر زنی باید آن را بداند !

علائم-سرطان-دهانه-رحم-5

علائم نامحسوس سرطان دهانه رحم

چگونه از علائم سرطان دهانه رحم آگاه شویم ؟ در اکثر افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم، اولین نشانه بیماری، درد عجیب یا احساس غیر عادی نیست. اولین نشانه، نتیجه غیر عادی آزمایش پاپ است.

متیو اندرسون، استادیار رشته زنان و زایمان در کالج پزشکی بیلور می گوید “در مراحل اولیه، به واقع هیچ علامتی وجود ندارد.”

 

و همانند اکثر سرطان ها، درمان در مراحل اولیه، بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. به همین دلیل است که CDC و انجمن سرطان آمریکا توصیه می کنند تمام زنان از سن ۲۱ سالگی انجام آزمایش پاپ را آغاز کنند تا سریعا متوجه علائم سرطان دهانه رحم شوند .

اندرسون می گوید اگر آزمایش پاپ، وجود سلول های غیر عادی – گاهی اوقات به آنها پیش سرطانی گفته می شود – یا سایر نشانه های بیماری را نشان دهد، درمان معمولا شامل هیسترکتومی می باشد. او می گوید این جراحی با تقریب بالایی موفقیت آمیز است.

از سوی دیگر، اگر متوجه علائم سرطان دهانه رحم شوید، سرطان شما ممکن است در مراحل پیشرفته باشد. اندرسون می گوید “درمان در این مرحله نیز امکان پذیر اما به شدت پیچیده است.” این درمان احتمالا شامل پرتونگاری یا شیمی درمانی خواهد بود و نتیجه آن دارای قطعیت نمی باشد.

 

خونریزی غیر عادی

جاشوا کوهن، متخصص زنان و انکولوژیست در UCLA می گوید خونریزی غیر عادی واژنی نشانه ای است که قویا با سرطان دهانه رحم مرتبط است. او می گوید “این خونریزی می تواند پس از رابطه جنسی یا در میان چرخه های قاعدگی رخ دهد.” بنا به گفته انجمن سرطان آمریکا، قاعدگی های سنگین تر از حالت نرمال یا خونریزی پس از یائسگی نیز نشانه های بالقوه سرطان دهانه رحم هستند.

 

درد لگن

علائم-سرطان-دهانه-رحم-6اندرسون در کنار خونریزی غیر عادی، به درد لگن نیز به عنوان یکی از علائم اصلی اشاره می کند. او می گوید درد می تواند پخش شود یا اینکه فقط در ناحیه لگن حس گردد. شدت درد نیز از درد شدید تا درد ملایم را دربر می گیرد. اگر درد، جدید است یا به نظر نمی آید مربوط به چرخه قاعدگی باشد، باید با پزشک خود در این خصوص صحبت کنید. درد در هنگام رابطه جنسی یا ادرار نیز علامت هشداردهنده است.

 

ترشحات عجیب

اندرسون می گ.ید ترشح کدر و بد بو، یک خطر بالقوه است. او می گوید “این ترشحات می تواند آبکی نیز باشد.” صدالبته دلایل زیادی برای ترشحات غیر عادی واژن وجود دارد که ربطی به سرطان ندارند بنابراین وحشت نکنید و با پزشک خود صحبت نمایید.

 

خستگی

علائم-سرطان-دهانه-رحماندرسون می گوید شما می توانید سرطان دهانه رحم را به لیست بلند بالای بیماری هایی اضافه کنید که حس خستگی یا تنبلی را به ارمغان می آورند. “این اولین نشانه ای نیست که من به دنبال آن می گردم اما می تواند وجود داشته باشد.”

تغییرات در دفع

کوهن می گوید تکرر ادرار یا حس داشتن ادرار و همینطور تغییرات پایدار در مدفوع شما علامت مرتبط با بیماری است. وی می گوید تاکید در اینجا بر روی کلمه «پایدار» است. اگر این علائم کمتر از یک هفته طول کشید جای نگرانی نمی باشد. اما اگر مدت زمان بیشتری وجود داشت یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

استعمال دخانیات

علائم-سرطان-دهانه-رحم-2بله، این عامل ریسک است و نه یک علامت. اما افراد سیگاری یا افرادی که قبلا استعمال دخانیات داشته اند باید بدانند که بنا به تحقیق چاپ شده در ژورنال بین المللی سرطان، تنباکو می تواند ریسک بیماری را دو برابر کند.

اندرسون می گوید احتمال وقوع تمام علائم فوق – اگر توسط سرطان دهانه رحم ایجاد شده باشند – در اواخر دهه ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی است. او می گوید “سرطان دهانه رحم در زنان ۲۰ ساله هم مشاهده شده است و اما میانه سن این بیماری، ۴۰ سالگی است.”

خبر خوب: احتمالا شنیده اید که واکسنی تولید شده است که زنان را در مقابل HPV مقاوم می کند. نوع شایعی از عفونت که بنه به گفته CDC، تقریبا عامل تمام موارد سرطان دهانه رحم است. هرچه زنان جوان بیشتری واکسینه شوند، موارد سرطان دهانه رحم (و سایر سرطان های HPV کمتر شایع) کاهش می یابد.

 

 

 

گردآوری و تنظیم

عنوان مقاله : ۶ نشانه و علائم سرطان دهانه رحم که هر زنی باید آن را بداند !

سایت تحقیقات و اطلاعات ازن

 

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب