جستجو

۳۹ نشانه و علائم اولیه بارداری جهت آگاهی سریع از حاملگی

بارداری

چگونه بارداری را تشخیص بدهیم ؟

گرفتگی عضله، لکه خون، خستگی، سوزش پستان و مزه عجیب در دهان تنها بخشی از علائم متداولی است که در هفته دوم تا سوم بارداری رخ می دهد!

تعداد علائم اولیه بارداری متحیرکننده است که برخی از آنها شناخته شده و برخی دیگر غافلگیرکننده هستند. یکی از مخاطبان ما می گوید “من ۵ روز پس از تخمک گذاری دچار درد پستان شدم که بدتر و بدتر می شد. بسیار احساساتی شده بودم و حس گرسنگی نداشتم!”

همایش-آموزشیسایر علائم نیز به شدت مشابه نشانه های پیش از قاعدگی یا در حین آن است که گذراندن آنها می تواند دشوار باشد.

۱۰ نشانه اولیه متداول بارداری عبارتند از:

  • درد و سنگینی پستان
  • سوزش یا سیاه شدن نوک پستان
  • احساس اندکی ناخوشی/تهوع
  • تاخیر در قاعدگی
  • لکه یا خون اندک – این امر در ۲۰% حاملگی ها رخ می دهد
  • دردهای شبیه قاعدگی یا گرفتگی عضله
  • تکرر ادرار
  • خستگی ناگهانی یا همان خستگی بارداری (حتی در مراحل اولیه)
  • کمردرد
  • تغییر در مخاط گردنه رحم

 

و در اینجا ۳۹ نشانه ای که افراد در ابتدای بارداری خود تجربه کرده اند آمده است…

 

 

سوزش یا تیره شدن نوک پستان و درد و سنگینی پستان

بله، تغییر در پستان های شما اولسن نشانه حاملگی در بسیاری از افراد است و می تواند در هفته دوم یا سوم بارداری رخ دهد. یکی از مخاطبان ما می گوید “من ۱٫۵ هفته زودتر از موعد مقرر احساس کردم که باردارم. نوک پستان های من بسیار حساس شده بود و حس می کردم که یک پروانه در شکمم وجود دارد. جواب آزمایش من مثبت بود، یک هفته قبل از موعد مقرر. دکتر این را باور نمی کرد و از من خواست آزمایش را تکرار کنم. من می دانستم چیزی تغییر کرده است!”

فردی دیگر به ما گفت “۷ تا ۱۰ روز پس از اینکه آخرین قاعدگی من به پایان رسید، احساس درد و سنگینی شدیدی در نوک پستان های خود داشتم. من فکر می کردم این به دلیل قاعدگی است زیرا درد شکم نیز داشتم. حدود دو هفته بعد تست بارداری دادم و مثبت بود!”

سایر نشانه ها می تواند شامل سنگینی شدید، خارش، درد و رگ دار شدن پستان ها باشد. به علاوه، نوک پستان های شما ممکن به شدت حساس، پر از برآمدگی و حتی سیاه تر شود.

یکی از همراهان ما می گوید “من رگ های زیادی را در پستان های خود می دیدم و رنگ نوک آنها نیز تغییر کرده بود. من تست بارداری دادم و نتیجه آن مثبت بود.”

هر فردی متفاوت است و برخی ممکن است تا مدت ها هیچ تغییری در پستان های خود احساس نکنند.

یکی دیگر از مخاطبان می گوید “من آزمایش دادم زیرا درد شدیدی در پستان داشتم. به حدی که مجبور بودم در حمام نیز از سوتین استفاده کنم!”

 

 

تاخیر یا عدم قاعدگی

تاخیر یا عدم قاعدگی شایع ترین نشانه بارداری است اگرچه ممکن است شما سایر علائم موجود در این لیست را حتی پیش از عدم قاعدگی تجربه کنید.

اگر شما قصد بارداری دارید باید بگوییم عدم قاعدگی لزوما به معنای بارداری نیست. در بسیاری از زنان، قاعدگی دیرهنگام و نامنظم می تواند عادی باشد که به همین دلیل لازم است درباره سایر علائم نیز اطلاعات کسب کنید.

اگر تاخیر در قاعدگی شما غیرمعمول است، زمان آن است که آزمایش بارداری بدهید.

 

احساس اندکی نا خوشی

احتمالا پربحث ترین نشانه، خستگی صبحگاهی است. حدود ۸۰% زنان در طول بارداری خود دچار تهوع می شوند که ۵۰% از آنها به واقع بالا می آورند. به دلیل تغییرات هورمونی، حالت تهوع می تواند از هفته دوم بارداری آغاز شود. تهوع لزوما در صبح اتفاق نمی افتد و در تمام ساعات روز می تواند رخ دهد.

یکی از مادران می گوید “اولین علامتی که من داشتم، احساس ناخوشی در زمانی بود که سوار اتومبیل یا اتوبوس می شدم.”

یکی از مخاطبان ما می گوید “من خستگی صبحگاهی را در حدود هفته سوم داشتم و طعم دهان من تغییر کرد. من هیچ چیزی با طعم قوی را نمی توانستم بخورم و بوی قهوه ای که همسرم در صبح درست می کرد حال مرا بد می کرد!”

زنان در هفته های اول بارداری، همه نوع درد شکم را تجربه می کنند. در اینجا متداول ترین آنها آمده است…

 

سردرد

 

دردهای قاعدگی

این یک نشانه گیج کننده است زیرا می تواند دقیقا در زمانی رخ دهد که شما منتظر دردهای قاعدگی هستید. اگر شما منتظر باردار شدن هستید و احساس گرفتگی شکم همانند دوره قاعدگی دارید، این می تواند نشانه ای از بارداری باشد. اگرچه این یکی از نشانه های کمتر شایع است.

یکی دیگر از مادران می گوید “من در هفته پنجم بارداری هستم و دردی شبیه درد قاعدگی دارم. همه به من می گویند که این عادی است و یک دمنوش بابونه می تواند درد شکم را کاهش دهد.”

 

گرفتگی شکم

برخی زنان به جای دردهای همانند قاعدگی، گرفتگی شکم را تجربه می کنند. این امر می تواند به این دلیل باشد که به علت تغییر حالت رحم، لیگامنت های شما شروع به کشیده شدن می کند.

یکی از مخاطبان ما می گوید “حدود یک هفته پس از تخمک گذاری، دچار درد شدید شکم شدم که انگار چاقو خورده بودم. زمانی که قاعدگی من به تاخیر افتاد، من احساس خستگی و گرفتگی شکم کردم که برای من غیرعادی بود زیرا من به ندرت در دوران قاعدگی دچار گرفتگی شکم می شوم. این گرفتگی باعث می شد به طور مکرر به دستشویی و بروم و یک هفته بعد، من احساس ناخوشی کردم!”

 

تیر کشیدن، فشار و کش آمدن شکم

برخی زنان از عبارات خاصی برای توصیف اتفاقاتی که در شکم خود در طول حاملگی حس می کنند استفاده می نمایند. این حسی شبیه کشیدگی عضلات یا حتی نیشگون گرفته شدن از داخل دارد و می تواند در همه نقاط شکم رخ دهد.

یکی از همراهان ما می گوید “من در هفته پنجم احساس تیر کشیدن شکم داشتم و کاملا ترسیده بودم. اما دکتر گفت این فقط کشیدگی و تغییراتی عادی است و جای نگرانی نمی باشد.”

 

لکه یا خون اندک

مشاهده لکه یا خونریزی در اوایل بارداری، غیر معمول نیست. در واقع این امر در ۲۰% حاملگی ها رخ می دهد. ممکن است در زمانی که تخمک های بارور شما به دیواره رحم می جسبند، لکه مشاهده کنید که به آن خونریزی کاشت می گویند. این اتفاق می تواند قبل یا در حین زمان مقرر قاعدگی شما رخ دهد و گیج کننده باشد اما مقدار آن کمتر است.

یکی دیگر از مادران می گوید “من ۸ روز پس از تخمک گذاری دچاری خونریزی کاشت شدم. زمانی که خود را تمیز کردم، مایعی صورتی مشاهده نمودم و همچنین دو نقطه خون بر روی زیر لباسی خود. من بعدازظهر فردای آن روز تست دادم و نتیجه آن مثبت بود.”

فردی دیگر می گوید “من یک چرخه منظم ۲۸ روزه داشتم و خونریزی کاشت حدود یک هفته پیش از زمانی مقرر قاعدگی من رخ داد. مایع مخاطی صورتی رنگ برای چند روز مشاهده شد.”

 

نفخ

بله، هورمون پروژسترون دوران بارداری است که منجر به نفخ شکم شما می شود. شکم شما می تواند کاملا پر شود و باد کند، مخصوصا پس از یک وعده غذایی.

 

تکرر ادرار

معمولا یکی از شایع ترین علائم اولیه است که شما مجبور هستید به آن عادت کنید. دستشویی می تواند بهترین دوست شما در چند ماه آتی باشد.

 

عفونت دستگاه ادراری (UTI)

تکرر ادرار می تواند نشانه عفونت ادراری نیز باشد و این امری گیج کننده است. گیج کننده تر اینکه به دلیل تغییرات هورمونی، هر دو می توانند در زمان بارداری رخ دهند. اگر فکر می کنید دچار UTI شده اید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

باد شکم

این اتفاق به اندازه اسمش خنده دار نیست، در واقع اصلا خنده دار نیست. باد شکم می تواند احساس نفخ دردناکی را در شکم یا زیر شکم برای شما ایجاد کند. صدالبته، باد شکم می تواند تخلیه شود که حس بهتری را به همراه خواهد داشت اما امکان آن در همه جا وجود ندارد!

 

یبوست

به شکلی ناگهانی دچار یبوست شده اید؟ این نشانه دیگری از بارداری است و از اولین نشانه ها. این امر می تواند به علت تغییرات در هورمون پروژسترون رخ دهد.

 

اسهال

بله، بارداری حس شوخ طبعی بالایی دارد. اگر دچار یبوست نشده اید، احتمالا حالت برعکس به سراغتان می آید. این اتفاق در هر نقطه ای از بارداری می تواند رخ دهد اما مخاطبان ما در هفته های اول آن را تجربه کرده اند.

 

تغییر در مخاط رحمی

برخی از مادران متوجه تغییر در مخاط رحمی خود می شوند و معمولا به نظر می رسد مقدار آن بیشتر از حد نرمال شده است. در مراحل اولیه بارداری، مخاط شما ممکن است رقیق تر و لغزنده تر از حالت عادی شود (بافت آن در طول سیکل نرمال ماهانه شما تغییر می کند) و به علت افزایش پروژسترون، غلیظ تر خواهد شد. این ماده معمولا بی رنگ است اما اگر رنگ قهوه ای دیدید نگران نشوید. این امری متداول است.

 

برفک

برفک نشانه دیگری است که به علت افزایش سطح هورمون پروژسترون رخ می دهد و حدود ۲۵% از زنان باردار به آن مبتلا می شوند. یک نشانه از برفک می تواند افزایش مخاط رحمی باشد اما نشانه ای از بارداری نیز می باشد. برفک نشانه های دیگری نیز دارد. مخاط شما غلیظ تر و کرمی تر می شود و ممکن است شما در هنگام ادرار احساس سوزش و درد کنید.

 

احساس مزه عجیب یا آهن در دهان

یکی از علائم غیرمنتظره بارداری، حس مزه ترش یا آهن در دهان است. بله این هم به دلیل هورمون پروژسترون است. یکی از مادران می گوید “مزه شدید آهن حدودا در هفته پنجم برای من اتفاق افتاد.”

بسیاری از مادران به ناگهان متوجه می شوند مزه برخی نوشیدنی ها تغییر کرده است. یکی از مخاطبان ما می گوید “اولین علامت من، بیزاری از نوشابه رژیمی بود که من همیشه آن را دوست داشتم! مزه آن برای من مسخره شده بود. سپس سرگیجه ای عجیب به سراغ من آمد و بعد از آن خستگی شدید.”

یکی دیگر از مخاطبان می گوید “من با قهوه مشکل داشتم. مزه آن برای من قوی تر شده بود و نمی توانستم آن را بنوشم. همچنین مزه بسیار بدی در دهانم بود که نمی توانستم از آن خلاص شوم. این وضع سه هفته طول کشید.”

 

بزاق اضافی

این هم یکی دیگر از علائم عجیب است. ممکن است شما احساس کنید بزاق دهانتان افزایش یافته یا اینکه متوجه شوید در هنگام خواب، بزاق از دهانتان خارج شده است!

 

خشکی دهان

ممکن است حالتی متضاد با افزایش بزاق برای شما رخ دهد. ممکن است شما تشنه تر از حالت عادی شوید که امری نرمال است اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از دیابت دوران بارداری باشد.

 

خونریزی لثه

علامت شایعی نیست. ممکن است زمانی که در حال مسواک زدن هستید، لثه شما اندکی خونریزی کند.

 

خستگی

طیف این علامت از کمی ناخوشی تا خستگی مفرط را دربر می گیرد. خواب آلودگی می تواند جزء اولین نشانه های بارداری باشد. یکی از مادران می گوید “خستگی من به حدی شدید بود که اخیرا کیکی را به جای شکر با نمک پختم. به حدی خسته بود که برچسب روی شیشه ها را نگاه نکردم!”

یکی مخاطبان ما در زمان های مختلف روز احساس خستگی می کرد. او می گوید “من وقتی از خواب بیدار می شدم خسته بود اما به نحوی خود را حاضر می کردم که به سر کار بروم. مجددا در ساعت ۷ بعدازظهر احساس خستگی می کردم و یکی دو ساعت زودتر از حالت معمول به خواب می رفتم.”

 

خواب آلودگی

علاوه بر خستگی بارداری، خواب آلودگی نیز در این دوره وجود دارد. حتی اگر از بارداری خود باخبر نباشید بازهم ممکن است ببینید که مغز و بدن شما نمی خواهند از خواب بیدار شوند.

یکی از مادران می گوید “من اولین علائم خود را چند روز پس از باردار شدن تجربه کردم. علائمی مانند بی خوابی شدید (همچنان تا ۷ صبح بیدارم!)، خونریزی بینی (هیچوقت در زندگی آن را تجربه نکرده بودم) و درد در پاهایم. من هیچوقت بیماری خاصی نداشتم. در واقع به محض اینکه نتیجه تست بارداری خود را دریافت کردم، تمام علائم از بین رفتند!”

 

رویای شفاف

این نشانه به عنوان یکی از علائم عجیب و غریب شناخته می شود. رویاهای شفاف یا رویاهای عجیب می تواند در چند هفته اول بارداری به سراغ فرد بیاید.

یکی از مادران می گوید “علائم عمده من پیش از اطلاع از بارداری، رویاهای شفاف به علاوه طعم آهن در دهان و احساس گیجی و سبکی سر بودند.”

 

کمردرد

درد کمر به خصوص در پایین کمر، مشکلی است که غالب زنان حتی در ابتدای بارداری به آن اشاره می کنند. اگرچه شکم شما در این زمان هنوز جلو نیامده است، درد می تواند به وسیله هورمون هایی که لیگامنت های کمر شما را شل می کنند به وجود بیاید.

 

سردرد

اگرچه سردرد در اواخر سه ماهه دوم و اوایل سه ماهه سوم متداول است اما می تواند از ابتدای بارداری نیز آغاز شود.

 

تیر کشیدن لگن، پا و بازو

بله فقط کمر شما نیست که متحمل درد می شود، لگن، پا و حتی بازوهای شما نیز ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در زمان های مختلفی دچار درد شود.

یکی از مخاطبان می گوید “دیروز پای چپ و بازوی راستم تیر می کشید. به خودم می گفتم آیا دارم تکه تکه می شوم؟ و امروز نتیجه تست بارداری من مثبت شد. حداقل دلیل درد را می دانم!”

 

گرفتگی پا

این یک اتفاق شایع است (حدود ۳۳% زنان در نقطه ای از بارداری خود دچار گرفتگی پا می شوند). معمولا گرفتگی های اولیه به شدت گرفتگی های بعدی نیست.

توصیه می شود برای بهبود گرفتگی پا، روی زمین سرد بایستید و بالا و پایین بپرید.

 

حساسیت به بو

آیا به طور ناگهانی بوی نم استشمام می کنید؟ آیا حیوان خانگی شما بوی جدیدی از خود متصاعد می کند؟ بله، حس بویایی شما می تواند به حدی قوی شود که چیزهایی را استشمام کنید که حتی قبلا نمی دانستید دارای بو هستند. نکته منفی ماجرا این است که ضعیف ترین بوها نیز می تواند حال شما را بد کند.

مادری می گوید “حس بویایی من قوی شده بود و نمی توانستم بوی قهوه را تحمل کنم.”

مادر دیگری می گوید “۷ روز پس از تخمک گذاری، حس بویایی من بسیار قوی شد. من می توانستم بوی هر چیزی را حس کنم.”

 

گرفتن بینی

از طرف دیگر ممکن است شما به طور ناگهانی با گرفتگی بینی مواجه شوید.

 

آبریزش بینی

بله، ممکن است شما دچار آبریزش بینی به همراه خلط شوید و این امر می تواند در هفته های اول رخ دهد.

 

خونریزی بینی

ممکن است شما سال ها دچار خونریزی بینی نشوید اما این اتفاقی عادی در بارداری است. یکی از مادران می گوید “خونریزی بینی من به محض شروع بارداری آغاز شد (اگرچه در آن زمان از بارداری مطلع نبودم) و من آن را خیلی جدی گرفتم. پزشک من توصیه کرد یک بطری نوشیدنی انرژی زا همیشه همراه من باشد تا بعد از خونریزی بتواند حال من را بهبود دهد.”

 

سوزش قلب

با اینکه سوزش قلب یک نشانه به شدت متداول است اما افراد کمی آن را در ابتدای بارداری تجربه می کنند.

 

بی اشتهایی

در هفته های اول بارداری ممکن اشتهای شما تحت تاثیر قرار گیرد. بسیاری از مادران به طور ناگهانی احساس گرسنگی کمتری نسبت به قبل می کنند. این امر برخی مواقع به دلیل حالت تهوعی است که دارند اما در اکثر مواقع واقعا حس گرسنگی وجود ندارد.

 

گرسنگی و یا تشنگی بیشتر

و اینبار هم ممکن است حالت برعکس برای شما رخ دهد و میل بالایی به خوردن غذا یا نوشیدن مایعات داشته باشید.

تقریبا هیچ بخشی از بدن در بارداری بدون تغییر باقی نمی ماند از این رو ممکن است پوست شما هم دچار تغییراتی شود.

 

جوش و آکنه

دوران بلوغ خود را به یاد بیاورید که صورتتان پر از جوش بود. آنها ممکن است در دوران بارداری مجددا بازگردند. با توجه به تغییرات هورمونی در اوایل بارداری، تعجبی وجود ندارد که یکی از نشانه ها، جوش زدن باشد.

 

عدم جوش

ما گفتیم که ممکن است ناگهان جوش سراسر صورت شما را بپوشاند اما عکس این حالت نیز ممکن است رخ دهد. اگر شما آنقدر بدشانس هستید که معمولا در هنگام قاعدگی خود اندکی جوش بر روی صورت خود ببینید، بارداری می تواند این وضعیت را برعکس کند. بنابراین برای برخی زنان، عدم وجود جوش خبر از آمدن فرزند دارد.

 

گُرگرفتی

صورتتان از حرارت داغ می شود؟ با اینکه این حالت یکی از اثرات جانبی یائسگی است اما می تواند خبر از بارداری نیز داشته باشد.

 

سرگیجه

یک نشانه غیرمعمول دیگر که معمولا در سه ماهه دوم و سوم رخ می دهد. سرگیجه و ضعف حالتی است که اکثر زنان آن را تجربه می کنند.

یکی از مخاطبان ما می گوید “من در صف ایستاده بود و ناگهان احساس ضعف کردم و فورا یادم آمد! مدام می گفتم خدای من و وسایلم را انداختم به سراغ تست بارداری رفتم و نتیجه آن مثبت بود. مطمئن بودم اینگونه است!”

 

زودرنجی، بدخلقی یا گریه کردن

صحنه های احساسی سریال محبوبتان را نمی توانید بدون گریه کردن تاب بیاورید؟ زودرنج شده اید؟ به لطف تغییر هورمون های استروژن و پروژسترون، این اتفاق کاملا عادی است.

 

حس متفاوت

سرانجام، گاهی اوقات چیز مشخصی وجود ندارد که تغییر کرده باشد و شما فقط حسی شبیه قبل ندارید. بارداری به روش های مختلفی عمل می کند و بعضی مواقع شما یک حس خاص غیر قابل بیان دارید. زمان آن است که تست بارداری بدهید.

 

 

واحد ترجمه سایت

سایت تحقیقات و اطلاعات ازن

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب