جستجو

۲۰ علت معده درد که ضروریست بدانیم!

درد-معده

درد معده

تقریبا همه افراد زمانی درد معده را تجربه کرده اند. به واقع هر اندامی در شکم شما (اندام های بسیار زیادی وجود دارد) می تواند مقصر باشد.

مشکل معده می تواند کوتاه مدت باشد، بیاید و برود یا فقط پس از غذا خوردن ظاهر شود. ویوک کاول، رئیس واحد گوش و حلق و بینی و هپاتولوژی مرکز درمانی روچستر دانشگاه روچستر می گوید پزشکان نیز می توانند آزمایشاتی را انجام دهند تا راهی برای کاهش درد معده بیابند.

 

همایش-آموزشی

 

سنگ کیسه صفرا

ینها سنگ هایی هستند که در کیسه صفرا تشکیل می شوند. کیسه ای کوچک در زیر کبد که صفرا را در هنگام هضم چربی، ترشح می کند.

این سنگ ها منجر به ورم می شوند و می توانند مجرای ورود به روده را مسدود کنند و منجر به درد شوند. درد سنگ کیسه صفرا در بالای سمت راست شکم و به خصوص پس از خوردن یک غذای چرب خود را نشان می دهد.

وعده غذایی چرب منجر به انقباض کیسه صفرا می شود. دکتر کاول می گوید اگر کیسه صفرا متورم شود، هر انقباضی، تشدید می شود و نوعا برای بیمار ایجاد درد می کند.

 

 

 

 

پانکراتیت

تورم پانکراس می تواند منجر به سوزش در بالا یا میان شکم شود. برخی افراد حتی دچار تیرکشیدن معده می شوند که تا پشت آنها نیز ادامه می یابد.

دکتر اسامه الرادی، متخصص گوارش در بیمارستان هنری فورد دیترویت می گوید شما می توانید به جلو تکیه دهید یا بر روی پشت خود بخوابید تا از درد رهایی یابید که می تواند منجر به حالت تهوع و قی شود.

دکتر کاول می گوید الکل بیش از حد می تواند در این مشکل دخیل باشد، همانطور که در سنگ کیسه صفرا نیز هست (کیسه صفرا و پانکراس، ماده هضم کننده خود را از طریق یک مجرا وارد روده می کنند). گاهی اوقات نیاز به بستری شدن وجود دارد.

 

 

 

بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش

رفلاکسبیماری ریفلاکس دستگاه گوارش (GERD) می تواند منجر به درد در بالای معده و زیر سینه شود که به آن سوزش دل می گویند.

علت؟ دریچه ای که معده را از مری جدا می کند ضعیف است و به غذا و اسید موجود در معده اجازه می دهد به سمت بالا بیاید.

خوردن غذای زیاد یا نوع غلطی از غذا (چرب برای مثال) می تواند آن را شدیدتر کند. کاهش وزن، توجه به کیفیت غذا و داروهایی نظیر آنتی اسیدها، مسدودکنندگان H2 و مهارکننده‌های پروتون پمپ نیز می توانند کمک کنند.

 

 

حساسیت به لاکتوز

لاکتوزمیلیون ها نفر در سرتاسر جهان به لاکتوز حساسیت دارند. در واقع در برخی از نقاط جهان، تعداد افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند از سایر افراد بیشتر است. لاکتوز قندی است که در شیر و لبنیات وجود دارد.

پاتریشیا ریموند، استادیار کلینیک پزشکی داخلی در دانشگاه پزشکی ویرجینیای شرقی می گوید این نوع حساسیت غذایی با توجه به شدت حساسیت شما منجر به درد معده ملایم تا شدید می شود. او ادامه می دهد “من توصیه می کنم هر کسی که فکر می کند به لاکتوز حساسیت دارد، آزمایش بدهد. یک جواب بله یا خیر در اینجا وجود ندارد زیرا شدت نیز مطرح است. علائم آن شامل نفخ، اسهال، آروغ، گاز و سوء هاضمه است و با توجه به سطح حساسیت، تغییر می کند.

راه حل؟ از خوردن لبنیات خودداری کنید و غذاهای بسته بندی شده را با احتیاط مصرف کنید. ریموند می گوید غذاهای بسته بندی شده غالبا حاوی محصولات شیری مخفی هستند. اگر به لاکتوز حساسیت دارید می توانید برای جلوگیری از درد معده، شیر لاکتازی یا قرص لاکتازی بخورید.

 

 

اثرات جانبی داروها

هیچ دارویی بدون اثرات جانبی نیست و گاهی اوقات این اثرات جانبی شامل درد معده است. دکتر ریموند می گوید یک دارو به خودی خود می تواند سوزش آور باشد یا تخلیه معده را کند نماید که منجر به درد می شود.

داروهای مسکن که با نام NSAID شناخته می شوند (داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی) نظیر ایبوپروفن و آسپیرین دارای این خاصیت سوزش آوری هستند و می توانند منجر به ورم در دیواره معده و حتی زخم معده شوند.

دکتر کاول می گوید بی‌فسفونات های خوراکی، محبوب ترین دسته از داروهایی که به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کنند می توانند منجر به ورم در پایین مری شوند. به دنبال آنتی بیوتیک هایی باشید که حاوی آزیترومایسین هستند و پس از یک وعده غذایی آنها را بخورید تا پوشش مناسبی برای معده در مقابل داروها فراهم شود.

مواد مخدر و داروهای فشار خون، دیواره معده را ریلکس می کنند و به غذا اجازه نشست و مخمر شدن در معده شما را می دهند که منجر به حالت تهوع می شود.

 

 

دیورتیکولیت

Diverticulitisدیورتیکولیت، تورم دیورتیکولا یا بسته هایی است که در دیواره روده، به خصوص روده بزرگ شکل می گیرند.

دکتر کاول می گوید اینها شبیه سوراخ های پانچ شده در دیواره روده بزرگ هستند که گرایش به متورم شدن یا مسدود شدن با مدفوع یا سایر مواد بیرونی دارند.

علائم می تواند شامل گرفتگی زیر شکم باشد که می تواند به آنتی بیوتیک ها واکنش نشان دهد. رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند کمک کننده باشد. در موارد شدیدتر، آبسه، خونریزی و حتی سوراخ شدن به وجود می آید که منجر به درد شدید یا حتی نیاز به جراحی یا بستری شدن می شود.

 

 

حساسیت به گلوتن

گلوتنبرخی افراد به شدت به گلوتن که پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار وجود دارد واکنش نشان می دهند. شدیدترین شکل حساسیت به گلوتن، بیماری سلیاک نام دارد.

دکتر الرادی می گوید “گلوتن باعث آسیب به روده کوچک می شود. روده کوچک به درستی کار نمی کند و مواد مغذی را جذب نمی کند.” متخصصان و بیماران آگاهی بیشتری درباره حساسیت به گلوتن و بیماری سلیاک که منجر به گاز، نفخ، درد ملایم تا شدید و خستگی می شود کسب می کنند.

ناتوانی روده کوچک در جذب مواد مغذی می تواند منجر به اسهال مزمن، کاهش وزن و حتی سوء تغذیه شود.

 

 

آندومتریوز

آندومتریوز فقط در زنان وجود دارد. این شرایطی است که زمانی که سلول ها از دیواره رحم جدا می شوند و در سایر بخش های بدن (معمولا جایی در لگن) شروع به رشد کردن می کنند، رخ می دهد.

درد، خونریزی نامنظم و ناباروری می تواند به وجود آید. دکتر کاول می گوید تشخیص آندومتریوز دشوار است و غالبا نیازمند مراجعه به متخصص زنان و انجام سونوگرافی است.

اگر آندومتریوز در بخش کوچکی تایید شود، جراحی می تواند کمک کند. در غیر اینصورت با مسکن و هورمون درمانی درمان می شود.

 

 

مشکلات تیروئید

تیروییدبا اینکه غده تیروئید در گردن قرار دارد اما می تواند منجر به درد در پایین بدن شود.

دکتر الرادی می گوید “تیروئید، فعالیت های مختلفی را در بدن تنظیم می کند و دستگاه گوارش، یکی از این سیستم ها است.”

اگر تیروئید، هورمون بسیار زیادی را تولید کند (پرکاری تیروئید)، سرعت کار دستگاه گوارش را بالا می برد که منجر به اسهال و گرفتگی شکم می شود.

در حالت عکس (کم کاری تیروئید)، دستگاه گوارش کند می شود که به طور بالقوه می تواند منجر به یبوست و ایجاد گاز شود.

 

 

انگل

انگلهیچ کس دوست ندارد فکر کند که درد معده وی به علت کرم انگلی یا سایر مخلوقات است، اما این اتفاق رخ می دهد. انگال ها می توانند خود را به دیواره معده شما بچسبانند یا در روده کوچک یا بزرگ حرکت کنند که منجر به بروز علائم ناخواسته می گردد.

انگل ها انواع زیادی دارند اما معروفترین ها در آمریکا، جیاردیا و کریپتوسپوریدیوم هستند که به وسیله شنا در آب های آلوده یا نوشیدن آب آلوده وارد بدن شما می شوند. پروتوزوئید ریز منجر به گرفتگی، اسهال و حالت تهوع حدود ۲ تا ۱۰ روز پس از قرارگیری در معرض (برای کریپتو) یا ۱ تا ۳ هفته بعد (برای جیاردیا) می شود. سایر انواع انگل ها در غذاهای آلوده یا پخته نشده وجود دارند. دکتر ریموند می گوید سوشی زمانی که از منابع معتبر خریداری نشود می تواند حاوی انگل باشد.

 

 

آپاندیس

آپاندیساکثر افرادی که دچار آپاندیسیت هستند، دردی ناگهانی را تجربه می کنند که به حدی شدید است که نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

آپاندیسیت در کودکان و جوانان شایع تر است و معمولا با درد در وسط شکم شروع می شود و به سمت پایین راست شکم کشیده می شود. دکتر ریموند می گوید یک نشانه واضح، درد در زمانی است که پای خود را خم می کنید زیرا این کار باعث کشیده شدن عضله ای می شود که در نزدیکی آپاندیس قرار دارد.

اگر آپاندیس خارج نشود می تواند بترکد که منجر به بستری شدن طولانی مدت و پریتونیت می شود. اگر فکر می کنید درد شکم شما ناشی از آپاندیس است سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. ریموند می گوید برداشتن آپاندیس امری عادی و یک عمل روتین است.

 

 

زخم ها

زخمدکتر الرادی می گوید زخم معده یا زخم اثنی عشر، منبع رایج درد شکمی است.

درد معمولا در نیمه بالایی شکم و گاهی اوقات پس از صرف غذا ظهور می کند. افراد دارای زخم اثنی عشر در نیمه شب با درد از خواب بیدار می شوند.

داروهای NSAID باکتری هلیکوباکتر پیلوری علت های اصلی هستند. آنتی بیتوتیک ها و داروهای سرکوب کننده اسید غالبا برای درمان زخم ایجاد شده به وسیله باکتری استفاده می شوند.

 

 

استفاده بسیار زیاد از آدامس بدون قند

آدامسسسسسسسسسسسسسسساگر شما بیش از اندازه از سوربیتول استفاده کنید که در برخی از محصولات بدون قند یافت می شود، می تواند منجر به درد و اسهال شود. بنا بر مقاله سال ۲۰۰۸ در BMJ، یک زن ۲۱ ساله با جویدن حدود ۱۶ آدامس در روز، دچار ۱۱ پوند کاهش وزن، درد شکم و اسهال شد.

یک مرد ۴۶ سال نیز پس از جویدن حدود ۲۰۰ آدامس بدون قند و خوردن شیرینی های محتوی سوربیتول، علائم مشابهی داشت. دکتر ریموند می گوید سوربیتول وارد دستگاه گوارش می شود و از آنجایی که نمی تواند آن را جذب کند، نصیب باکتری های موجود در روده بزرگ می شود که آن را می خورند و گاز و مایعاتی تولید می کنند که منجر به اسهال می شود.

برای حل مشکل، مقدار آدامس بدون قندی که می جوید را کاهش دهید.

 

 

استرس

استرساسترس می تواند سبب سردرد، فشار خون بالا، بی خوابی و درد شکم شود. افسردگی با مشکلات گوارشی (شامل عدم اشتها و کاهش وزن) و سندروم روده تحریک پذیر مرتبط است. بنا به مقاله منتشرشده در مجله Gut در سال ۲۰۱۲، به نظر می آید این رابطه دو طرف باشد.

به عبارت دیگر، افسردگی می تواند سبب درد شکم شود اما درد دائم شکم می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود.

 

 

مسمومیت غذایی

مسمومیت-غذاییمسمومیت غذایی از ویروس و باکتری می تواند منجر به درد شکم، اسهال و استفراغ شود. شیوع مسمومیت غذایی در سال های اخیر در آمریکا دیده شد که در سال ۲۰۱۱، ۲۰ نفر در ۷ ایالت، باکتری سالمونلا را از گوشت آلوده دریافت کردند.

در موارد نادر، مسمویت غذایی می تواند جدی یا کشنده باشد. در کل، علائم مسمومیت معمولا حدود ۱ تا ۲ روز طول می کشد.

اگرچه اگر شما دارای گاستروآنتریت ویروسی هستید، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

 

 

بیماری التهابی روده (IBD)

التهاب-رودهدکتر الرادی می گوید IBD، تورمی داخل روده کوچک یا بزرگ است. این شامل بیماری کرون و کولیت زخمی است.

تورم در IBD می تواند منجر به زخم و انسداد شود که می تواند سبب درد شکم، اسهال و خونریزی مقعدی گردد. علائم، مزمن هستند اما در یک چرخه شدت می یابند و فروکش می کنند که گاهی اوقات تشخیص را دشوار می کند.

IBD باید به شدت پایش شود زیرا می تواند منجر به مشکلاتی جدی و حتی سرطان شود.

 

 

سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

روده-تحریک-پذیرIBS همانند IBD نیست. اگرچه IBS نیز می تواند منجر به درد مزمن شکمی و تغییرات در فعالیت روده شود (نظیر یبوست و اسهال)، وضعیت تورمی ندارد و هرگز شامل خونریزی مقعدی نمی باشد.

IBS که عموما بیشتر در زنان به وجود می آید خطر کمتری نسبت به IBD دارد و می توان آن را از طریق مسکن ها کنترل کرد.

دکتر الرادی می گوید برخلاف IBD، IBS هرگز وارد فاز جدی نظیر سرطان نمی شود.

 

 

بیماری التهابی لگن (PID)

دکتر ریموند می گوید بیماری التهابی لگن، عفونت باکتریایی لوله رحم، رحم یا تخمدان ها است که می تواند منجر به درد ملایم در زیر ناف شود. PID می تواند منجر به زخم لوله رحم و به خطر افتادن شانس بارداری شود بنابراین اگر شما علائم دیگری نظیر تب، استفراغ یا نشان های ضعف را تجربه می کنید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های مقاربتی نظیر سوزاک و کلامیدیا می تواند سبب PID شود و می توان به وسیله استفاده از کاندوم از آن جلوگیری کرد. سایر علت های نادر اما محتمل PID شامل IUD، زایمان یا سقط جنین باشد زیرا اینها می توانند گردنه رحم را دچار مشکل کرده و سبب تشکیل باکتری شوند.

 

 

یبوست

یبوستدکتر ریموند می گوید یبوست سبب درد شکم می شود زیرا مدفوع، روده بزرگ را به شکلی نامناسب دچار کشیدگی می کند. اگر دچار درد شکم شده اید و متوجه شدید که قادر به دفع منظم نیستید، یبوست سبب درد شما شده است.

برای رفع مشکل، آب بیشتری بنوشید و غذاهای فیبردار مصرف کنید. اگرچه، اگر یبوست شما بیش از چند روز طول کشید یا اینکه غالبا دچار یبوست می شوید، دکتر ریموند توصیه می کند شیر منیزی بنوشید. ریموند به بیماران خود با ناهنجاری دفع توصیه می کند غذاهای فیبردار استفاده کنند.

 

 

سرطان

سرطااالندکتر الرادی می گوید این متداول نیست اما سرطان در هریک از اندام های واقع در شکم – کبد، پانکراس، معده، کیسه صفرا یا تخمدان – می تواند منجر به درد شکم شود اما معمولا در مراحل اولیه رخ نمی دهد.

معمولا علائمی نظیر عدم اشتها، کاهش وزن، استفراغ دائمی، نفخ دائمی و تغییرات در کارکرد روده وجود دارد. دکتر الرادی می گوید “اگر فردی عادت داشت روزی یک بار به دستشویی برود و این به هر سه چهار روز یک بار تغییر یافته است، باید به آن توجه شود.”

دکتر ریموند موافق این نظر است. او می گوید “متاسفانه درد سرطان بسیار شدید و در نیمه بالایی بدن است. این حس مشخصی ندارد و بنابراین آندوسکوپی یا اشعه X بهترین روش برای شناسایی است.”

همچنان، سرطان معده در آمریکا چندان شایع نیست. بنا به انجمن سرطان آمریکا، از هر ۱۱۱ نفر، ۱ نفر در معرض ریسک سرطان معده است. به علاوه، ۶ مورد از ۱۰ نفر در افراد بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

 

 

 

گردآوری و تنظیم

واحد ترجمه سایت

سایت تحقیقات و اطلاعات ازن

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب