جستجو

کاربرد ازن در صنعت گردشگری

خلاصه آنچه در این مقاله خواهید خواند :

نگرانی و علل گسترش آلودگی و عفونت در صنعت هواپیمایی
گزارشی از افزایش عوامل بیماری زا در بین مسافرین خطوط کشتیرانی
علل پایین بودن کیفیت هوا و محیط در هتل ها
آشنایی با کاربرد ازن در رفع آلودگی ها در صنعت مسافرتی

کاربرد ازن در صنعت

کاربرد ازن در صنعت گردشگری

صنعت هواپیمایی نگران گسترش بیماری های عفونی بوده بخصوص از زمانی که ویروس سارس شیوع پیدا کرده است . برای صرفه جویی در سوخت خطوط هواپیمایی ، جریان هوا را در قسمت های مربوط به مسافرین کاهش می دهند برای همین بسیاری از مسافرینی که در خطوط بین المللی تردد دارند  دائم از کهنگی هوا ی داخل هواپیما در پرواز ها طولانی شکایت دارند. بر اساس یک مقاله ۲۰۰۱ (هاویند ،۲۰۰۱) مردم می بایست برای از بین بردن چرخه باکتری ها و ویروس ها در کابین مسافرین هواپیماها درخواست سیستم ضدعفونی دهند ( اصرار بر وجود سیستم ضد عفونی در داخل هواپیما داشته باشند ). ” هاویند”  همچنین  اظهار می دارد : ”  از آنجائیکه مردم از سراسر جهان در پروازهای طولانی مدت، در کنار هم بوده و تبادل میکروبی صورت می پذیرد و اغلب مسافرینی که آنتی بادی کافی ندارند مورد هجوم این میکروب ها قرار می گیرند. .این مسئله منجر به گسترش بیماری های مسری مثل آنفولانزا و سایر بیماری های جدی تر می گردد خاصا پس از سفر خارج از کشور.  فیلترینگ شاید بتواند باکتری ها را حذف نماید ولی ویروس های کوچک را نمی تواند ( هاویند ،۲۰۰۱ ). در بین پروازهای طولانی پسندیده آنست که بازوی صندلی ها و دستگیره درب ها و نیز سطوح  ، توسط ضدعفونی کننده های دستی اسپری گردند در همین راستا ” هاویند ” معتقد است با توجه به وجود باکتری و ویروس کافی در هوای آزاد ، بایستی کنگره آمریکا و FAA  شروطی را برای ضدعفونی نمودن خطوط هوایی ، خاصا در مسیرهای طولانی و سود آور اتخاذ نمایند.

 

کاربرد ازن در صنعت

صنعت خط مسافرتی کروز هر ساله میلیون ها بازدید کننده از سراسر جهان دارد. مسافران سالمند و سایر مسافران با مشکلات سلامتی در معرض ابتلا به عوارض عفونی می باشند(میلر۲۰۰۰). هر ساله تعدادی از بیماری های  شایع ناشی از بیماری های عفونی، مانند نورو ویروس یا آنفولانزا افزایش می یابند. در سال ۲۰۰۲ فقط CDC گزارش داد که فقط در سال ۲۰۰۲ ، ۲۱ مورد شیوع اسهال در کشتی های کروز با برنامه های سفر خارجی ، به بنادر ایالات متحده گزارش شده است. یک بررسی تحقیقاتی توسط ” میلر” و همکاران (۲۰۰۰) نشان داد که کشتی های کروز بسیار بسیار شبیه به مراکز بهداشتی درمانی (مانند خانه سالمندان) ولی بسیار بیشتر از آنها در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی  می باشند .فعالیت هایی مانند قمار، غذا خوری، فیلم ها، و تورها به توسعه گستره بیماری های عفونی کمک می نمایند. کیفیت هوا در بسیاری از اتاق های هتل ها به احتمال زیاد آلوده بوده و چه بسا آلوده تر از بسیاری از خانه های معمولی می باشند (تامپسون ،۱۹۹۹ ) . برای ایجاد انرژی مضاعف ، بسیاری از هتل ها بندرت اجازه می دهند که گردش هوا در هتل جریان داشته باشد برای همین گرد و غبار ، بو ، قارچ و دود دراتاق میهمان ها ماندگار می گردند. برهمین اساس اخیرا یک مقاله در” وال استریت ژورنال ” هشدار داد که تعداد نگران کنندهای از هتل ها کیفیت هوای مطلوبی در اتاق های مراجعین خود ندارند و معمولا علائمی که مسافران این قبیل هتل ها تجربه می کنند شامل گلو درد ، سردرد و سوزش چشم می باشد که همگی این علائم به احتمال قریب به یقین به کیفیت فقیر هوای داخلی برمی گردد (تامپسون ،۱۹۹۹).

 

پیشگیری و کنترل بیماری های عفونی شده توسط مسافران

 

کاربرد ازن در صنعت

بنا بر اظهاراتی که شده، تمام حالت های ممکن از آلودگی هوا و انتقال بیماری های عفونی در سفرهای خطوط هواپیمایی، کشتی های کروز و صنایع هتل داری موجود می باشد  (تامپسون، ۱۹۹۹) . بنابراین می بایست اقدامات کنترلی نسبت به ایمنی مواد غذایی و شرایط زیست محیطی سالم و تماس فرد به فرد صورت پذیرد ( ایزک بیوا و همکاران ، ۲۰۰۵) .  تمام موارد کنترلی ذکر شده فوق در برای ضدعفونی گسترده در جهت اهداف ما می باشند( ایزک بیوا و همکاران ، ۲۰۰۵) .  روش های ضد عفونی کنونی مانند کلرین مورد استفاده بر روی سطوح ، موثر می باشند اما این روش ها می تواند به پارچه ، فرش ، چوب و سطوح فلزی صدمه بزنند. ضدعفونی های شیمیایی نیز بایستی بطور مداوم تکرار گردند تا از عدم بازگشت آلودگی ها اطمینان حاصل گردد. بهره وری از فناوری” ازن ”  ممکن است بهترین راه حل برای برنامه های کاربردی در صنایع مسافرتی و بیمارستانی مناسب باشد.   ژنراتورهای ” ازن ” هوا را تمیز کرده و امکان خطر ابتلا به عفونت های میکروبی  را کاهش می دهند . کاربرد ازن بسیار ارزان و سریع می باشد و وسایل مربوط به آن قابل حمل بوده و برای ضدعفونی یک اتاق معمولی زمان بسیار اندکی لازم می باشد. بوهای نامطبوع و هوای کهنه از شکایات رایج مسافران می باشد و ژنراتور های ازن کمک می کنند تا هوای اتاق ها و لابی هتل ها تازه و پاک و تمیز گردند و همانطور که در اوایل اشاره گردید ، ازن در از بین بردن دود سیگاربسیارموثر می باشد (EPA )  . همچنین ازن ممکن است موثرترین راه برای کاهش لغو رزرو اتاق ها توسط میهمانان بابت بوهای نامطبوع هتل ها باشد ( هاویند ،۲۰۰۱) .

 

کاربرد ازن در صنعت گردشگری

گردآوری و تنظیم : لارنس فرانکن

ترجمه و تالیف : مهندس وحید میرزاآقایی

وبسایت تحقیقات و اطلاعات ازن

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب