جستجو

کاربرد ازن (اکسیژن فعال) در بیماریها و بهداشت حیوانات

ازن (اکسیژن فعال) در بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات

ازن (اکسیژن فعال) در بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات

کاربرد ازن (اکسیژن فعال )در بیماریها و بهداشت حیوانات

امراض و بیماری ها می توانند برای برخی از جوامع حیوانات ویرانگرباشند اما تاثیر آن بر سلامت دام می تواند هزینه های بسیاری را درعملیات های کشاورزی، دامداری، زاد و ولد  و پرورش بهمراه داشته باشد.که کاربرد ازن در رفع آن بسیار موثر می باشد

برخی از نمونه های بیماری که باعث عفونت در دام می گردند و ازن کاربرد عالی دارد شامل :

Infectious Bovine Rhinotracheitis” ( IBR )  “ یک بیماری شایع در گاو است که تمام گروه های سنی گاوها را شامل می گردد اما بیشترین  تاثیر پذیری را گاوها پرواری جوان پذیرا هستند ؛ در خوک ها ، بیماری های تنفسی ناشی از پاتوژن های بزرگ مانند:

–        Mycoplasm sp.

–        Actinobaillus sp.

–        Pasteurella sp.

–        Bortadella sp.

ازن راهکاری برای مبارز با آنان می باشد و معمولا بسیار مسری بوده واغلب می توانند کشنده باشند و در مرغ ، بیماری هایی که از طرق هوا منتقل می گردند و” Septicaemia “(               ) منجر به افزایش مرگ و میر و تلف شدن آنان می گردد .

مسائل جدی مربوط به بیماری های حیوانی تنها محدود به دام نمی باشد ، بلکه مشمول جمعیت حیوانات خانگی نیز می گردد که اهمیت ازن بارز تر می شود . به عنوان مثال ، ” Kennel Cough ”  یک بیماری شایع در سگ هاست که می تواند قابل مقایسه با سرماخوردگی در انسان باشد ( کاربرد ازن موثر می باشد). مردم تمایل به تداعی این بیماری ها با سگ ها را دارند.

” Kennel Cough ”           می تواند بواسطه تعداد بیشماری از ویروس ها و یا گونه های مختلف باکتری ها و یا ترکیبی از هر دو آنها بوجود آیدکه کاربرد ازن موثر می باشد. در میان ویروس های دخیل خانواده سگ ها  ” آدنوویروس” ( Adenovirus ) نوع ۱ و ۲ و همچنین  ویروس پاراآنفلوانزا (Parainfluenza ) وجود دارند ( د .بوئر ، ۲۰۰۵ ). احتمالا تنها مقصر مهم باعث  Kennel Cough  ”  یک باکتری به نام ” Bronchiseptica Bordatella” می باشد . هرگاه یک سگ سالم در مجاورت سگی آلوده قرار گیرد بطور بالقوه استعداد آلودگی پذیری آن به دلیل حضور ارگانیزم های آلوده در هوا افزایش می یابد. دوره کمون  ” Kennel Cough ”  در حدود ۸- ۱۰ روز می باشد و به این معناست که سگ آلوده می تواند ۸-۱۰ روز قبل از  بروز علائم به عفونت پناه دهد که کاربرد ازن از راهکار های مناسب تعریف شده است .

اگر چه در حال حاضر واکسنی برای ” Kennel Cough ” وجود دارد ولی این واکسن به تنهایی و بدون کاربرد ازن در جلوگیری از عفونت موثر نیست. به احتمال زیاد دلیلش اینست که بسیاری از گونه های ویروسی یا باکتری یایی بعنوان علل بوجود آورنده ” Kennel Cough ” می باشند و همین جستجو برای یافتن یک راه حل مناسب جهت بهره وری از واکسیناسیون را بدون ازن بسیار مشکل می سازد. این مسئله شبیه به معما واکسن است ، هر سال یک واکسن یافت می شود که بر مبنای تعدد طرفدارانش به بهترین واکسن شهرت می یابد ( د بوئر، ۲۰۰۵).  هوشیار باشید که با و جود واکسیناسیون جهت پیشگیری ، سگ ها می توانند مبتلا به ” Kennel Cough ” گردند.اما کاربرد ازن در رفع آن دچار تغییر نمی گردد .

اهمیت ازن روشن می شود اگر بدانیم حفظ شرایط زیست محیطی مناسب برای حیوانات خانگی و تسهیلات  زندگی آنها اغلب به یک مسئله دشوار غالب در آمده است. درقسمت اعظمی ازمبحث امکانات و تسهیلات حیوانات خانگی یک گردش مالی مستمر در مقوله ای که بعنوان ساخت ( ساختمان ) شناخته شده است مطرح می باشد. نگهداری  وکنترل عفونت های محل زندگی حیوانات خانگی با توجه به حضور مدفوع و خاک آلوده در محل ، تقریبا غیر ممکن است که روش ازن در این امر بسیار اثر گذار می باشد . با توجه به نظریه “سالدیور (Saldivar )” بیماری باعث تجمع ویروس ها ، قارچ ها و تخم های انگل در چنین محیط هایی می گردند و بطور ناهنجاری باعث مصونیت بدن حیوانات در برابر مواد ضدعفونی کننده می گردند در نتیجه انتقال بیماری در حیوانات خانگی عمدتا به این شکل رخ می دهد در حالی که ازن نیز در رفع آن خوب عمل می کند .

گذر یک بیماری از حیوانات به انسان و کاربرد ازن (اکسیژن فعال)

“زئونوز” یا بیماری مشترک انسان و حیوان ، اشاره به بیماری دارد که ازن در حذف آن به کار می رود و این بیماری می تواند از حیوانات اهلی و یا غیراهلی( وحشی ) به انسان منتقل گردد . اگر چه بسیاری از بیماری ها  ” مخصوص به گونه ” و یا در گونه ها ی یک نوع از حیوانات می باشند ولی عده ای از بیماری ها می توانند بین گونه های حیوانات  مختلف پخش گردند و ازن می تواند مانع آن شود. این بیماری های عفونی می توانند توسط انواع گونه های باکتریایی، گونه های ویروسی و یا دیگر ارگانیسم ( موجود زنده ) قادر به تولید بیماری ایجاد گردند. این عوامل می توانند در حیوانات و انسان و انواع شرایط محیطی ساکن گردند.که اهمیت ازن روشن تر می گردد.

همانطور که انسان ها و حیوانات ازدحام و تراکم بالا ی جمعیتی را تجربه می کنند ، ترس رو به تزایدی نسبت به افزایش جهشی بیماری های بین انسان و حیوان وجود دارد . این مشکل در شیوع فعلی  SARS  و    Avain Flu، از آسیا که در آن حیوانات و انسان در مجاورت نزدیک به یکدیگر زندگی می کنند به نظر می رسد بیشتر قابل مشاهده باشد. برخی از کارشناسان بیم آن دارند که بیماری هایی مثل آنفولانزای Avainمی تواند براحتی جهش نموده و در میان انسان ها گسترش یابد(اورن ، ۲۰۰۵) و ازن کاربرد حذف خوبی در ویروس آنفولانزا را دارد .

ترس از حیوانات بعنوان  منشأ بیماری تنها  در مردم کشورهای جهان سوم تاثیر نمی گذارد. مقاله ای از دکتر Thu در“مجله ایمنی کشاورزی و بهداشت و درمان “منتشرگردیده  که ظهور نگرانی هایی مربوط به اثرات زندگی در مجاورت حیوانات ، خاصا خوک های بزرگ را می توان در این مقاله مشاهده نمود.  در ایالات متحده  آمریکا در سراسر کشور، خوک های بزرگ و گاو و طیور، نه تنها در تنظیمات روستایی، بلکه در مناطق شهری حضور چشمگیری در مجاورت با انسان ها دارند.

ازن و(اکسیژن فعال) در پیشگیری و کنترل بیماری های حیوانات

پیشگیری از بیماری های عفونی و امراض در مراکز نگهداری حیوانات می تواند تعداد زیادی ازفعالیت ها ی ترکیبی را منجر گردد . همانطور که در بالا ذکر شد ، واکسیناسیون برترین راه برای محافظت از حیوانات از عفونت های بالقوه می باشد. ایراداتی که به واکسن ها وارد می باشد اینست که امکان عدم ممانعت از ابتلا  حیوانات به امراض در آنها وجود دارد و موضوع دیگر آنکه ، واکسن ها برای تعداد بسیاری از امراض که حیوانات ممکن است به آنها مبتلا گردند قابل دسترسی نمی باشند. ازن می تواند راهکار مکمل خوبی در این امر بکار برده شود .

ترکیب اقدامات پیشگیرانه و ازن برای حیوانات نیز مثل اقدامات پیشگیرانه عفونت های انسانی که در مراکز بهداشتی درمانی صورت می گیرد ، باید صورت پذیرد. این امر شامل یک برنامه ضدعفونی موثر بهمراه واکسیناسیون و سایر روش های دستی می باشدکه در این جا با دو مشکل روبرو هستیم ، اول آنکه ساختمان های نگهداری این حیوانات بسیار بزرگ هستند و ضدعفونی نمودن آنها کار طاقت فرسایی می باشد و دوم وجود محدودیت بسیار در بهره وری از نیروی انسانی قابل دسترس می باشد .

با توجه به عوامل ذکر شده در بالا، فناوری “ازن ” ممکن است ثابت کند که یک ابزار ارزشمند ضد عفونی در این حوزه می باشد. “ازن” نه تنها یک آنتی بیوتیک موثر می باشد بلکه بصورت گازی سطوح بسیاری را پوشش می دهد.

ازن نه تنها یک آنتی بیوتیک broadspectrum موثر اما به دلیل آن است که می تواند به صورت گازی با استفاده از آن می توانید یک پوشش کامل از تمام سطوح را. فناوری ازن می تواند با حداقل نیروی انسانی بکار برده شود.

تولیدات دام زنده و مراقبت های حرفه ای حیوانات برنامه های مختلفی را در بر می گیرند و فناوری ازن در این میان می تواتد بسیار مفید واقع گردد. فاضلاب و تماس با مواد آلی به یک نگرانی عمده برای گاوها و خوک ها بدل شده است. نتایج مطالعات نشان داده است که ازن یک ابزار موثر برای درمان چنین معضلاتی می باشد(واتکینز و همکاران، ۱۹۹۷).

یکی از نگرانی های دیگر در رسیدگی به حیوانات ، نیاز به فضای محیطی درمان جهت بستری کردن حیوانات می باشد. “ازن” بعنوان یک درمان فضا محیطی ( فضای داخلی و محیط )قابل تعمیم دهی استفاده هم برای تسهیلات مرغی و هم خوکی می باشد . تولید کنندگان ( دام و طیور ) شاهد بهبود میانگین افزایش وزن روزانه و ضریب تبدیل غذایی و کاهش تلفات در اثر انتشار “ازن”  در هوا ( محل نگهداری حیوانات ) بوده اند.  کاهش گازهای مضر مانند “آمونیاک”  و “هیدروژن سولفید ” نیز با برنامه های کاربردی ازن در عملیات پالایش ، یافت گردیده است (هیل و برنوس ، ۲۰۰۲ ).

منبع : لارنس فرانکن   ترجمه وتنظیم : دکتر علی واهب نیا

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب