جستجو

انواع ژنراتور ازن

خلاصه آنچه در این مقاله خواهید خواند :

انواع ژنراتور ازن
چه موادی در برابر ازن مقاومند
ژنراتورهای ازن به روش لامپ ماوراء بنفش
ژنراتورهای ازن به روش تخلیه کرونا
ژنراتور های ازن به روش تخلیه کرونا

اوزون تراپی

انواع ژنراتور ازن

نوعی ژنراتور ازن از لامپ ماوراء بنفش بعنوان منبع استفاده می کند. این ژنراتور ازن مقدار ازن بسیار کم را با پهنای باند باریک فرکانس نور ماوراء بنفش (UV) تولید می کند. این روش برای تصفیه هوا مناسب شده زیرا در آن پهنای باند، اشعه UV تنها با اکسیژن واکنش می دهد اما برای مقاصد پزشکی خیلی ضعیف است. همچنین لامپ UV با گذشت زمان فرسوده می شود و در نهایت می سوزد.

نیکولا تسلا اعلام کرد که اکسیژن تنها گازی است که انرژی الکتریکی می گیرد و حمل می کند. در این فرآیند اکسیژن فوق العاده فعال می شود و میل تخریبی با تمام مواد دیگر را دارد. لیست مواد خنثی به ازن بسیار کوتاه بوده و شامل شیشه، تفلون، ، رزین کینار (PVDF – پلی فلوراید ) ، رزین لاستیک وایتون، پلی کربنات لکزان و سیلیکون است. بنابراین هر ژنراتور ازن و تجهیزات جانبی باید تنها از این مواد تشکیل شوند. روشهای متعدد متفاوتی برای تولید ازن نوع پزشکی وجود دارد که عاری بودن از ناخالصی در آنها بسیار مهم است.

 

روش دوم تولید ازن، تخلیه کرونا می باشد که در آن لوله ای با یک کاتد گرم یا سرد با آند فلزی احاطه شده است. گاهی به این روش کرونای سرد یا تخلیه ساکن گفته می شود. بهترین نوع آن دی الکتریک دوتایی گفته می شود، زیرا لایه شیشه ای دارد که هر جزء را از جریان گاز جدا می کند. این از ناخالصی ازن جلوگیری می کند، اما بعلت تماس جریان با فلز، این ژنراتور مستعد قوس الکتریکی و سوختن است. این طول عمر ژنراتورها را کوتاه می کند. با ورود آب به لوله، ژنراتور بلافاصله می سوزد.

بعلاوه ژنراتور تخلیه کرونا، گرمای زیادی تولید می کند و برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باید فن های خنک کننده بزرگ داشته باشد. همیشه می توان ژنراتور تخلیه کرونا را با فن خنک کننده بزرگ تشخیص داد.

عدم پایداری همیشه  ژنراتور ازن تخلیه کرونا بوده و اساسا دلیل عمده پزشکان برای ترک ازن درمانی در ایالات متحده در دهه چهل در برابر افزایش فشارهای سازمان غذا و دارو و انجمن پزشکی آمریکا بود. تولید کنندگان این ژنراتورها با ارائه ضمانت نامه فقط سه ساله نشان داده اند که محدودیت های خود را می دانند.

خوشبختانه روش سومی برای تولید ازن نوع پزشکی وجود دارد. این روش پلاسمای سرد گفته می شود. در این روش از میله های شیشه ای پر شده با گازهای نجیب یا بی اثر استفاده می شود که با ولتاژ بالا تحریک می شوند. این ولتاژ با جهش بین میله ها میدان پلاسمای الکترواستاتیک تولید می نماید که اکسیژن را به ازن تبدیل می کند. از آنجا که هیچ جریان قابل توجه، هیچ قوس الکتریکی یا فرسودگی وجود ندارد، بنابراین ژنراتور برای زمان بسیار طولانی کار خواهد کرد که تنها کیفیت ترانسفورماتور آن را محدود می کند. ژنراتور پلاسما سرد اصلی توسط نیکولا تسلا در دهه ۱۹۲۰ اختراع شد و این ژنراتورها هنوز تا ۸۰ سال بعد کار می کنند.

بسیاری از شرکتها مدعی داشتن ژنراتورهای پلاسمای سرد هستند، اما بررسی ها همیشه نشان می دهد از آند فلزی که ژنراتور تخلیه کرونا را وابسته به جریان و مستعد خرابی می نماید، استفاده می کنند.

لوله شیشه ای پلاسما فایر

در سال ۱۹۹۳، من و همکارم یک ژنراتور ازن تسلا متعلق به دهه ۱۹۲۰ را دیدیم که در هوا کار می کرد. با این ایده اولیه بعنوان راهنما توانستیم طرح تسلا را با استفاده از اکسیژن خالص بعنوان منبع کامل کرده و بالاترین کیفیت ژنراتور ازن پزشکی موجود را تولید کنیم. از آن زمان، بیش از ۳۰۰۰ لوله تمام شیشه ای پلاسما فایر به فروش رسیده است و هیچ یک تا به حال ناکارآمد نبوده است. مزیت این سیستم عمر طولانی ذاتی و خلوص کامل جریان خروجی O2/O3 است. هیچ نوع عنصر فلزی وجود ندارد و بنابراین هیچگونه احتمال ناخالصی یا اتصال کوتاه در لوله ها وجود ندارد. لوله ها میتواند بی وقفه و بدون فن خنک کننده کار کند، حتی با کار ۲۴ ساعت در روز همانطور که ما در ساخت ژل روغن زیتون ازنه (هدیه طبیعت) عمل می کنیم. بسیاری از رقبا ادعا می کنند که همه ژنراتورهای شیشه ای را دارند، اما ما تنها تولید کننده ژنراتورهای ازن پزشکی با لوله های شیشه ای پلاسمای سرد حقیقی هستیم. این تکنولوژی ورود اتفاقی آب بداخل لوله را بدون سوختن تحمل می کند. اگر این اتفاق رخ دهد، بسادگی اکسیژن در لوله جریان می یابد تا زمانی که لوله خشک شود. تکنولوژی پلاسمای سرد ویژگیهای ذاتی خود را دارد، یکی از این ویژگیها غلظت حداکثری (حدود ۷۰ میکروگرم بر سانتی متر مربع ug/cc) است. جالب توجه است که قویترین پاسخ سیستم ایمنی (تولید اینترلوکین ۲ و گاما اینترفرون) در غلظتهای ازن ۳۰ تا ۵۵ ug/cc رخ می دهد (استفاده از ازن در پزشکی – ریلینگ و وایباخن). میل طبیعی تسلا در مورد پلاسمای سرد بعنوان بهترین روش تولید ازن برای استفاده پزشکی اکنون در عصر مدرن تایید شده است.

ویژگی دیگر پلاسمای سرد زمان تجمع کندتر و حساسیت آن به سرعت جریان است. ما از این حساسیت با استفاده از تنظیم کننده دقیق کلیک-توقف استفاده می کنیم تا تنظیم سرعت جریان به ۱ تا ۳۲ لیتر بر دقیقه (۱/۳۲ l/m) و رسیدن به بالاترین غلظت (مطمئن) را برای کاربران خانگی ممکن سازیم. این ویژگی کاملا با دمیدن سازگار است. با ورود و شروع به کار ژنراتور غلظت کم تولید می شود. با گذشت زمان غلظت به آرامی افزایش می یابد که سازگاری و جذب بالاترین مقدار ازن برای بدن ممکن می سازد. در عرض سه دقیقه، میدان پلاسما کاملا برقرار می شود و ژنراتور با حداکثر غلظت ازن تولید می کند و بدن قادر به جذب ازن با سرعت ورودی خواهد بود. با این روش، دمیدن مقعدی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و دمیدن واژینال ۱۵ تا ۴۵ دقیقه بطول می انجامد. دمیدن در گوش بمدت ۵ تا ۱۵ دقیقه کافی است.

قابلیت اطمینان و پاکیزگی مسئله همیشگی تولید کنندگان ژنراتور ازن بوده است. ساخت ژنراتور ازن آسان و ارزان است، با این حال تولید ژنراتوری که ازن پاک تولید کرده و مادام العمر کار کند نه آسان است و نه ارزان. باور داریم که با محصولات خود به این هدف دست یافته ایم. بنابراین با اطمینان برای ژنراتور منحصر بفرد پلاسمای سرد الکترواستاتیک خود  گارانتی مادام العمر ارائه می دهیم.

 

برای مشاهده ژنراتور های ازن اینجا کلیک کنید

 

گردآوری و تنظیم : دکتر سائول پرسمن

ترجمه : محمد قدرتی

بازنگری : وحید میرزاآقایی ( محقق و پژوهشگر ازن )

سایت تحقیقات و اطلاعات ازن

مطالب ما را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

ویدیو های منتخب