جستجو

کاربرد ازن تراپی در زخم – (خبر)

رییس بیمارستان سینای اهواز گفت: در این بیمارستان از دستگاه ازون‌تراپی برای نخستین‌بار در کشور، برای درمان زخم‌های عفونی بیماران دیابتی استفاده می‌شود.

دکتر شکرالله سلمان زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: گاز ازون دارای قدرت کشندگی زیادی در از بین بردن عوامل بیماری‌زاست. دستگاه اوزون تراپی قابلیت از بین بردن پاتوژن‌های مختلف را دارد و زخم‌های عفونی را هم بهبود می‌دهد.

وی افزود: نحوه استفاده از این دستگاه به این‌صورت است که زخم‌های عفونی در معرض این گاز قرار داده می‌شوند. پس از چند طی جلسه دوره درمانی و از بین رفتن میکروب‌های مولد عفونت، زخم دیابتی بهبود می‌یابد.

دکتر سلمان‌زاده گفت: عفونت پا یکی از عوارض شایع بیماری دیابت در بیماران مبتلا است و مشکلات متعددی را برای این بیماران ایجاد می‌کند. عدم مراقبت صحیح از پا منجر به ایجاد زخم‌های عفونی در بیماران دیابتی می‌شود و اغلب منجر به قطع شدن عضو بدن فرد می‌شود. درمان این عارضه در بیماران دیابتی معمولاً نیازمند کار تیمی تخصص‌های مختلف پزشکی مانند متخصصان بیماری‌های‌ عفونی، ارتوپدی، جراحی قلب و عروق و ارولوژی است.

وی افزود: تاکنون روش‌های مختلفی برای درمان زخم‌های دیابتی به کار گرفته شد که معمولاً در کنار درمان آنتی‌بیوتیکی و جراحی استفاده می‌شد. استفاده از گاز ازون برای درمان این عارضه جدیدترین روش درمان است.

به گفته دکترسلمان‌زاده، در ازون‌تراپی از ویژگی باکتری‌کشی، قارچ کشی و بازدارندگی رشد ویروسی مولکول اوزون به‌ عنوان ضدعفونی‌کننده زخم‌ها و معالجه بیماری‌های باکتریای و قارچی استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: ازون‌تراپی وضعیت‌های پاتولوژیکی را بهبودمی‌بخشد ولی می‌توان به وسیله آن زخم‌های عفونی مانند زخم‌ بستر و عفونت زخم‌های ناشی از سوختگی به‌ویژه زخم‌هایی که در مدت طولانی با بستری شدن در بیمارستان‌ها به‌ وجود می‌آید را درمان کرد.

سلامت نیوز

ویدیو های منتخب