جستجو

اثر ازن بر اختلالات گردش خون / بیماری های لنفاوی

دکتر جرارد سونن  ( May  ۱۹۹۸ )      ترجمه : وحید میرزاآقایی

این دسته از اختلالات بسیار رایج دارای عامل مشترکی هستند و آن مشکلات عدم خون رسانی مناسب و کامل نسبت به انسجام و هماهنگی در عروق شناخته شده است . شاخص ترین بیماری که در این خصوص مطرح می باشد دیابت است . دیابت بیماری پیچیده ایی است که اختلالات عروقی را در بسیاری از بخش های بدن مانند شبکیه چشم ، کلیه ، اعصاب و اختلالات مربوط به متابولیسم کربوهیدراتها نشان می دهد . از مواردی که مشکلات گردش خون بر دیابت دارد ، بافت هایی مانند پوست که حاوی رگ های خونی هستند به خطر افتاده و برای جراحات و عفونت های احتمالی مستعد تر میشوند .

زخم های دیابت اغلب در پی خراشیدگی های ساده ، خون مردگی و بریدگی پیش می آیند . مانند زخم بستر که به سختی درمان شده و همواره باید با پماد ها و کرم های موضعی تحت درمان قرار گیرند ، که به تنهایی کارآمدی کمی در این خصوص دارند . این ارگانیسم ها در مقابل این گونه عوامل درمانگر مقاومت نموده و عملا پاتوژن ها در مقابل این درمان ها به تکثیر و وخیم تر کردن شرایط ادامه می دهند .

ازن درمانی موضعی ، اگر بصورت متوالی بکار گرفته شود ، می تواند فرصتی برای غیر فعال سازی اکثر پاتوژن های آسیب رسان را ایجاد نماید . به این ترتیب چرخه شدید و خطرناک عفونت متوقف شده و این روند به بهبود و التیام زخم می انجامد . علاوه بر این تحریک جریان خون موجب پدیدار شدن کمک های غذایی و ایمنی شناختی ضروری به جهت بهبود زخم می گردد . تصلب شرائین شرایطی است که بواسطه ضخیم شدگی و سفت شدن مجراهای شریانی در بدن نمود می یابد. در این شرایط انعطاف پذیری طبیعی رگهای خونی به خطر افتاده و همین امر موجب اختلال در خون رسانی در بسیاری از بخش های اندامی می شود .

در مواردی که سیستم گردش خون آسیب دیده باشد اختلالات پوستی پیشروی می کنند . این اختلالات شامل تغییرات تروفیکی می شوند که مستعد برای جراحت بوده و نهایتاً به ایجاد زخم می انجامد . مانند زخم های دیابتی که این شرایط اغلب موجب عفونت های بیماری زا چندگانه میگردند

بیماری های لنفاوی

سیستم لنفاوی برای متعادل سازی مایع مناسب بدن و مهم تر از آن برای دفاع مناسب در مقابل عفونت ها ضروریست . lymphoma به شرایطی گفته می شود که به واسطه انسداد شبکه لنفاوی به وجود می آید . این شرایط ممکن است نسبت به تروما ، عمل جراحی و عفونت ها در درجه دوم اهمیت قرار داشته باشند ( مانند cellulitis استرپتوکوکی ، filariasis ، lymphogranuloma venereum )

یکی از علل رایج  lymphedema عبارست از انتقال غدد لنفاوی در جراحی هایی که به دنبال سرطان سینه انجام می شوند . بازوی تحت تاثیر در این بیماران دچار تورم دائمی بوده و برای پیشرفت جریان خون جانبی در این افراد اغلب تمرینات ورزشی تجویز می شود . نکته قابل توجه دیگر بروز عفونت ها در پی جراحات وارده به بازو می باشد . که بزرگ یا کوچک بودن جراحت چندان تفاوتی نمی کند و به هر صورت عفونت مرحله بعدی است که زخم را در بر میگیرد . حضور سیستم دفاعی لنفاوی نیز سبب می شود جراحات وارده برای پذیرش عفونت مستعد تر شوند . در این شرایط مراقبت از زخم های موضعی با آنتی بیوتیک های دوره ایی بهترین روش درمانی است که تجویز می گردد.

ویدیو های منتخب